Читайте новини і аналітику про ритейл та e-commerce в Україні на нашій сторінці в Facebook, на нашому каналі в Telegram, а також підписуйтеся на щотижневу email розсилку.
Єврокомісія відкрила провадження проти Shein: які можливі наслідки для китайського фешн-ритейлера
Фото: Abdul Saboor/Reuters
Європейська комісія відкрила формальне провадження проти китайського фешн-ритейлера Shein, повідомила пресслужба Європейська комісія 17 лютого, пише Forbes
Підставою стали звинувачення у маніпулятивному дизайні платформи, непрозорості алгоритмів рекомендацій та продажі заборонених товарів, включно з предметами, схожими на дитячі секс-ляльки. "У Європейському Союзі незаконні товари заборонені незалежно від того, чи продаються вони у фізичному магазині, чи на онлайн-маркетплейсі", – зазначила виконавча віцепрезидентка з питань технологічного суверенітету Хенна Вірккунен. Через такі товари Shein уже заборонений у Франція.
Розслідування проводиться на основі Закон про цифрові послуги (DSA), який регулює ризики великих онлайн-платформ. Оскільки Shein має понад 45 млн користувачів у ЄС, сервіс класифікують як VLOP. До провадження долучився також ірландський регулятор Coimisiún na Meán, де зареєстрована компанія.
До цього Єврокомісія тричі направляла Shein запити щодо дотримання DSA — у червні 2024 року, лютому та листопаді 2025 року. Після аналізу відповідей було ухвалено рішення про запуск формального розслідування.
За DSA Єврокомісія може накладати штрафи до 6% від глобального обороту компанії, хоча такі санкції поки що не застосовувалися.
У першій половині 2025 року Європейська Комісія почала публічно висловлювати занепокоєння щодо масового імпорту дешевих товарів із Китаю, що надходили через інтернет‑майданчики, включно з Shein і Temu. Однією з головних проблем була звільнена від мит система «de minimis», що дозволяла посилкам вартістю до €150 потрапляти в ЄС без мита – це створювало несправедливі умови для європейських продавців, навантажувало митні служби і ставило під сумнів безпеку продукції.
У грудні 2025 країни ЄС узгодили тимчасовий фіксований митний збір у розмірі €3 для всіх малих посилок (до €150), який має застосовуватися з 1 липня 2026. Цей збір стосуватиметься в першу чергу імпорту через інтернет‑ритейл, включно з товарами від Shein і Temu, і буде діяти до запровадження нової постійної митної системи.
